Jak pielęgnować piwonie?

kwiaty;kwiaciarnia
Piwonie to piękne i jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych chętnie na balkonach i w ogrodach i na parapetach. Są roślinami stosunkowo mało wymagającymi i łatwymi w uprawie. Warto poznać kilka zasad ich pielęgnacji, by mogły cieszyć oko swoim pięknem.

Gleba

Piwonia powinna mieć dobrze nawożoną i wilgotną glebę. Podczas sadzenia warto odżywić glebę kompostem a następnie nawozić raz do roku najlepiej wiosną.
Kompost warto rozłożyć wokół rośliny warstwą około 2 centymetrową, lekko zmieszaną z glebą. Piwonie nie lubią przesadzania. Pozostając w tym samym miejscu mogą rozwijać się najlepiej i bujnie kwitnąć. W przypadku konieczności ich przesadzenia należy uprzednio je podzielić, ponieważ mniejsze kępy łatwiej się ukorzeniom i będą lepiej rosły. Piwonie najlepiej rosną w glebach gliniastych, próchniczych o dobrej przepuszczalności.

Sadzenie piwonii

Najlepszy moment na sadzenie piwonii rozpoczyna się w połowie sierpnia i sięga do końca września. Piwonia posadzona we wrześniu zdąży do okresu zimowego dobrze się ukorzenić.
Należy posadzić ją w miejscu o dużym nasłonecznieniu i w uprzednio przekopanej ziemi. Widoczne pąki należy umieścić około 5 cm pod ziemią, dzięki temu piwonia dobrze się przyjmie.

Po posadzeniu piwonii należy ją dość dobrze podlać oraz wyściółkować powierzchnię wokół niej. W celu rozmnożenia piwonii kilkuletnią karpę należy rozdzielić na części i pozostawić w zaciemnionym miejscu w celu lekkiego jej przesuszenia.

Nawodnienie

W okresie kwitnienia piwonii trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej regularne nawodnienie. Gleba powinna być lekko wilgotna ale nie nazbyt mokra. Konieczne jest unikanie dużego zastoju wody jak również wód gruntowych na wysokim poziomie.

Zimowanie piwonii

Piwonia jest długowieczną i dość odporną rośliną, ale mimo to w okresie zimowym należy ją okrywać. W tym celu można wykorzystać gałęzie jodłowe lub świerkowe. Należy jednak pamiętać, aby usunąć osłonę zanim nowe pędy zaczną się rozwijać.