Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin domowych, które kupić możemy obecnie niemal w każdym miejscu: od kwiaciarni aż po wszelkie hipermarkety i markety budowlane.
Tym, co wyróżnia storczyki na tle innych roślin są jego wielobarwne i niezwykle dekoracyjne kwiaty, które będą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia. Jednak aby tak się stało należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację storczyka, który charakteryzuje się kilka szczególnymi wymaganiami.

Stworzenie odpowiednich warunków to podstawa

Najważniejsze zadanie w pielęgnacji storczyków to stworzenie im optymalnych warunków do życia. Kwiaty te preferują stanowiska o rozproszonym świetle, dlatego najlepiej jest umieszczać je na parapetach znajdujących się od strony wschodniej. Należy przy tym pamiętać, by nie narażać storczyka na bezpośredni dostęp promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć roślinę.

Storczyki nie lubią zimna ani gorąca, dlatego optymalna temperatura ich wzrostu do 24o C latem oraz około 18oC zimą. Nie należy ich również umieszczać w pobliżu kaloryferów i kominków.

Podstawy pielęgnacji storczyków

Przy podlewaniu storczyków należy kierować się zasadą „co za dużo to nie zdrowo”. Oznacza to nic innego, że kwiaty te nie lubią zbyt obfitego i częstego podlewania oraz przemoczonego podłoża. Są dwie „szkoły” podlewania storczyków. Według jednej z nich rośliny te należy podlewać do 7-10 dni poprzez włożenie doniczki wprost do miski z letnią i przegotowaną wodą. Według drugiego sposobu storczyki należy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia w której rosną będzie w pełni wysuszona, co może potrwać kilkanaście dni.  Ważne jest jednak, by nie podlewać rośliny zbyt obficie, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Prawidłowa pielęgnacja to również dbanie o to, by storczyk mógł rosnąć w odpowiednim dla siebie podłożu.
Ziemia pod uprawę storczyków musi pozwalać na swobodny przepływ powietrza oraz być na tyle lekka by nie przygnieść wrażliwych korzeni. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie skomponowaną mieszankę stworzoną z kory sosnowej. mchu torfowego, węgla drzewnego, łupin kokosa oraz keramazytu.

Storczyki przesadzamy tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce.