Kwiaty cebulowe

Kwiaty cebulowe
Kwiaty cebulowe zazwyczaj są wieloletnie, co oznacza, że w jednym miejscu mogą rosnąć ponad dwa lata, w czasie których kilkakrotnie dochodzi do wytworzenia nasion lub zarodników. Tuż przed nadejściem okresu zimowego nadziemne części byliny obumierają. Wiosną natomiast, kiedy dochodzi do wznowienia się okresu wegetacji wyrastają nowe łodygi. Kwiaty cebulowe mają duże walory dekoracyjne, z tego względu chętnie sadzi się je w przydomowych ogródkach bądź ogrodach. Najciekawsze kwiaty cebulowe opisujemy poniżej.

Szachownica perska (Fritillaria persica)

Zwana również jako szachownica cesarska to wyjątkowo piękny kwiat i z tego względu często wybierana jest w uprawie.

Jest rośliną z rodziny liliowatych.

Charakteryzuje się kwiatostanem osadzonym na grubym i mocnym pędzie. Jego wysokość osiąga najczęściej około 60 – 80 centymetrów, choć czasem przy osiągnąć może nawet 1 metr wysokości. Ulistnienie tej rośliny jest drobne i bladozielone o lancetowatym kształcie. Liście osadzone są nieregularnie. Kwiaty przyjmują postać lekko połyskujących dużych i gładkich dzwoneczków, które pojawiają się na przełomie maja i kwietnia.

Kwiaty ubarwione są fioletowym kolorem czasem w ciemnym odcieniu.

Ismena (Hymenocallis)

Jest stosunkowo mało znaną rośliną mimo, iż zalicza się do jednej z najpiękniejszych roślin kwitnących. Jej kwiaty są białe lub czasem jasnożółte, występujące na długiej łodydze, na której znajduje się kilka pojedynczych kwiatów – od 3 do 6. Kwiat ma niezwykle oryginalną budowę i jest bardzo duży utworzony z długich i delikatnie wygiętych płatków. Ismena może osiągnąć wysokość do około 60 centymetrów.

Doskonale sprawdzi się zarówno w doniczkach, jak i pojemnikach.

Cebulica dwulistna (Scilla bifolia)

To atrakcyjna roślina, którą warto zaprosić do ogrodu. Charakteryzuje się pojedynczą, wyrastającą z cebulki łodygą o obłym kształcie, która osiąga wysokość około 10 – 15 centymetrów. Liście są zielone o lancetowatym kształcie wyrastające po 2 wraz z zebranymi w grona kwiatami. Kwiaty przyjmują niebieską barwę z fioletowymi pylnikami i wyrastają na szypułkach.

Stanowisko, które zajmować będzie cebulica musi być dobrze nasłonecznione ale również odnajduje się w półcieniu. Gleba powinna być stale wilgotna, lekka i dobrze przepuszczalna – najlepiej próchnicza.

Kwiaty cebulowe