Paprocie doniczkowe

Paprocie są popularną, piękną i lubianą rośliną doniczkową. Istnieje wiele odmian paproci, które z powodzeniem można uprawiać w domu. Ich różnorodność zarówno kształtów, jak i kolorów jest olbrzymia.

Rośliny te wykazują bardzo dużą zdolność do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i jego nawilżania, dlatego warto mieć ją w mieszkaniu. Nie wszystkie odmiany należą do roślin łatwych w uprawie a niektóre bywają naprawdę kapryśne. Wnoszą do wnętrza nieco egzotycznego charakteru. By cieszyć się ich pięknym wyglądem warto poznać zasady dotyczące ich pielęgnacji.

Nawodnienie

Paprocie lubią znaczną wilgotność powietrza i gleby. Należy zapewnić jej lekko wilgotne, lecz nie nadmiernie mokre podłoże podlewając je często ale umiarkowaną ilością wody. Najlepiej w tym celu stosować wodę miękką o pokojowej temperaturze. Nie należy nigdy dopuszczać do tego, by paproć stała w wodzie ale również nie można dopuszczać do przesuszenia gleby. Mimo, iż lubią częste podlewanie to w okresie jesienno – zimowym należy je ograniczyć. W naturze paprocie są roślinami runa leśnego rosnące w lasach o dużej wilgotności, z tego względu dla ich prawidłowego rozwoju ważne jest regularne zraszanie liści.

Najlepiej podlewać je miękką, odwapnioną wodą ponieważ wymagają niskiego pH podłoża.

Nasłonecznienie

Paprocie nie lubią ostrego, bezpośredniego światła, które powoduje oparzenie, przesuszenie a nawet spalanie liści.
Najlepsze dla nich jest umiarkowane i rozproszone światło. Najlepiej czują się w zacienionym miejscu. Dla ich prawidłowego wzrostu ważna jest temperatura pokojowa. Nie rozwijają się dobrze na stanowiskach bezpośrednio przy źródle ciepła oraz przy narażeniu na przeciągi.

Sadzenie i przesadzenie

Paprocie najlepiej jest przesadzać wiosną – w marcu lub kwietniu. Najlepsze podłoże dla tych roślin jest ze sporą zawartością próchnicy.