Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

kwiaty;kwiaciarnia
Rośliny nadają przytulności każdemu wnętrzu, ożywiają je i dekorują. Dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn i produkują tlen a obecność zieleni w pomieszczeniu działa uspokajająco i relaksująco. Oprócz walorów estetycznych posiadanie roślin niesie za sobą szereg pozytywnych skutków zdrowotnych.

Warto więc dowiedzieć się, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe.

Rośliny o ozdobnych liściach

Zdecydowana większość roślin mających ozdobne, dekoracyjne liście nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, ponieważ może spowodować poparzenia liści. Znajdując odpowiednie stanowisko dla rośliny doniczkowej warto kierować się zasadą: im ciemniejsze posiada liście, tym należy dalej trzymać go od słońca. Bliżej okna natomiast lubią przebywać rośliny o jasnych, pstrokatych liściach.

Takie rośliny dobrze się czują w wysokiej wilgotności powietrza, więc sprawdzi się w ich pielęgnacji spryskiwanie liści lub pozostawienie doniczki z kwiatem na podstawce zawierającą miękką wodę.

Paprocie

Paprocie dobrze rosną w zacienionych miejscach a ich liście łatwo przypalają się w kontakcie z nadmiernym słońcem, więc nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Paprocie tracą dużo wody przez swoje drobne listki, dlatego należy dbać o to, by podłoże było zawsze wilgotne i powinno się zraszać je miękką wodą.

Rośliny doniczkowe kwitnące

Nie należy ustawiać ich w silnym, bezpośrednim słońcu, ponieważ tylko nieliczne z tej grupy roślin lubią takie warunki. Częsta zmiana miejsca może powodować gubienie liści i kwiatów a ponadto rośliny takie w wielu przypadkach wymagają nieco chłodnego miejsca bez przeciągów.

Rośliny kwitnące nie mogą mieć suchej gleby, ponieważ prowadzi to do zrzucania kwiatów.

Storczyki

Należy podlewać je dopiero wówczas, gdy podłoże będzie suche ale nie przesuszone. Używać należy w tym celu wody o temperaturze pokojowej. Storczyki wymagają częstego nawożenia – najlepiej co dwa tygodnie ale wyłącznie w fazie ich wzrostu. Kwiaty te dobrze się czują w doświetlonym pomieszczeniu choć uważać należy na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Storczyki preferują wysoką wilgotność powietrza.